Chiny: będzie odpowiedź na cła w USA

opublikowano: 08-05-2019, 19:24

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało w środę, że podejmie działania w reakcji na ewentualne podwyższenie w USA ceł na import z Chin, donosi Reuters.

W niedzielę prezydent Donald Trump niespodziewanie zapowiedział, że w piątek podwyższone zostaną z 10 proc. do 25 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD. Tłumaczył to wycofaniem się strony chińskiej z części ustaleń zawartych podczas negocjacji umowy handlowej. Zasygnalizował, że w niedługim czasie możliwe jest także podwyższenie cła na import z Chin wartości 325 mld USD.

W poniedziałek Robert Lighthizer, główny negocjator umowy handlowej USA z Chinami potwierdził, że amerykańska administracja zamierza podwyższyć cła na import z Chin w najbliższy piątek.

We wtorek chiński dziennik Global Times napisał, że Chiny są „przygotowane do innych potencjalnych wyników” rozmów handlowych z USA, „w tym tymczasowego przerwania rozmów”. Gazeta twierdziła, że drzwi do rozmów nie zostaną zamknięte nawet jeśli USA podwyższą cła na import z Chin.

W środę oficjalnie zapowiedział podwyższenie ceł od piątku amerykański  Rejestr Federalny.

Tymczasem w czwartek ma przyjechać do Waszyngtonu na dwudniowe rozmowy handlowe główny chiński negocjator, wicepremier Liu He.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane