Chiny: ceny grobów rosną dużo szybciej niż mieszkań

opublikowano: 28-08-2018, 10:56

Dynamika wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych w Chinach jest wysoka, ale okazuje się, że jeszcze mocniej drożeją tam groby.

Przez ostatnie trzy lata dynamika wzrostu cen grobów w Chinach była wyższa niż wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, informuje Fu Shou Yuan International Group Ltd., największa giełdowa chińska spółka zajmująca się usługami cmentarnymi i pogrzebowymi. Średnia cena grobu wielkości połowy maty do ćwiczenia jogi wzrosła od pierwszego półrocza 2015 roku o 41 proc. do 100,48 tys. juanów (54,15 tys. zł). W tym samym czasie ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosły o 23 proc.

Zobacz więcej

youtube.com

Z oferty opublikowanej przez Fu Shou Yuan wynika, że cena grobu wynosi w Szanghaju 112,54 tys. juanów za metr kwadratowy, czyli dwa razy więcej niż mieszkanie w tym mieście.

- Podaż jest bardzo ograniczona. Słyszeliśmy o ludziach, którzy kupowali mieszkania w Szanghaju, aby trzymać w nich urny zamiast w drogim grobie – powiedział Hao Hong, główny strateg Bocom International Holdings Co.

Fu Shou Yuan sprzedał w pierwszym półroczu 6214 grobów, średnio o 7 proc. drożej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 

Yan Yuejin, analityk rynku nieruchomości w China Real Estate Information Corp. zwraca uwagę, że ważnym czynnikiem jest iż rynek grobów wymyka się wciąż regulacji.

- To częściowo napędza wzrost cen – podkreślił. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu