Chiny: ceny nieruchomości mają spadać też w I pół. 2022 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2021, 08:37

Chiński rynek nieruchomości przeżywa obecnie stan załamania koniunktury, a jego słabość przeciągnie się na pierwsze półrocze przyszłego roku, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W ostatnich miesiącach sektor nieruchomości, jeden z kluczowych dla chińskiej gospodarki wyraźnie zwolnił, co spowodowane było i nadal jest m.in. problemami wielu deweloperów, które zmusiły rząd do podjęcia działań mających na celu schłodzenie rozgrzanej wcześniej koniunktury. Ceny domów/mieszkań i ich sprzedaż spadają, a trend ten ma być obserwowany również w pierwszych miesiącach 2022 r.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez agencje Reuters pokazało, że w pierwszym półroczu przyszłego roku średnie ceny domów/mieszkań mają spaść o około 1 proc. (mediana).

Tymczasem bieżący rok ma być zakończony z wynikiem na poziomie +2,6 proc. To spora obniżka wcześniejszej prognozy, która mówiła o zysku sięgającym 3,5 proc. W roku 2020 ceny zwiększyły się natomiast o 4,9 proc.

Sondaże wskazują równocześnie silne osłabienie popytu, ale również i podaży. Oczekuje się, że w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. sprzedaż nieruchomości pod względem powierzchni zmniejszy się o 16 proc. wobec wzrostu o 27,7 proc. w analogicznym okresie br.

Systematycznie ma się też pogarszać sytuacja po stronie podaży, gdyż inwestycje w nieruchomości mają spaść o 3 proc. podczas gdy w pierwszym półroczu 2021 r. zwiększyły się o 15 proc.

Dodatkowym czynnikiem, który będzie negatywnie oddziaływał na koniunkturę w tym segmencie, ma być – zdaniem części ekspertów – rozszerzenie pilotażowego podatku od nieruchomości na niektóre bogate miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane