Czytasz dzięki

Chiny chcą rozbudować własną branżę półprzewodnikową

opublikowano: 03-09-2020, 09:12

Władze Chin zareagowały na restrykcje wprowadzone wobec Huawei przez administrację Donalda Trumpa i chcą rozwinąć własną branżę półprzewodnikową, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Rząd Chin szykuje szerokie wsparcie produkcji półprzewodników trzeciej generacji, które ma być realizowane przynajmniej do 2025 roku, twierdzą źródła agencji. Odpowiednie zapisy dotyczące wzmocnienia badań, edukacji i finansowania branży półprzewodnikowej znalazły się już w projekcie kolejnego planu pięcioletniego, który zostanie zaprezentowany w październiku. 

- Władze Chin zdały sobie sprawę, że półprzewodniki stoją u podstawy wszystkich zaawansowanych technologii i dlatego nie można nadal być uzależnionym od dostaw z Ameryki – powiedział Dan Wang, analityk Gavekal Dragonomics. – Wobec ostrzejszych ograniczeń dostępu do chipów, jedyną możliwą odpowiedzią mogło być skłonienie własnej branży półprzewodników do szybszego rozwoju – dodał.

Chiny importują rocznie układy scalone za ponad 300 mld USD. Krajowa branża półprzewodnikowa uzależniona jest od urządzeń sprowadzanych z USA, a także amerykańskich patentów i technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane