Chiny chcą zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca

  • PAP
opublikowano: 15-03-2021, 13:36

Chiny chcą w przyszłości zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca i wysyłać tam astronautów na długie okresy czasu – oświadczył główny autor chińskiego programu eksploracji Księżyca Wu Weiren, cytowany w niedzielę przez państwowe media.

fot. Zhouzhiyong / Zuma Press / Forum

Chińscy naukowcy planują wysłanie w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji na Księżyc, mających na celu m.in. zbadanie jego południowego bieguna i przygotowanie do stworzenia tam bazy naukowej.

„Jeśli projekt księżycowej stacji badawczej zostanie skutecznie zrealizowany, Chiny nie będą dalekie od lądowania załogowego” – powiedział Wu, którego wypowiedź przytacza dziennik „China Daily”.

W ubiegłym tygodniu Chiny i Rosja podpisały list intencyjny w sprawie planu budowy księżycowej bazy badań naukowych – ogłosiły agencje kosmiczne obu krajów, nie podając konkretnych ram czasowych na realizację tego przedsięwzięcia.

„W porównaniu do amerykańskich astronautów, którzy po wylądowaniu na Księżycu spędzili tam tylko kilkadziesiąt godzin, astronauci chińscy będą tam pozostawać na dłuższe okresy (…) To będzie długoterminowy pobyt na Księżycu, a nie krótki przystanek” – oświadczył Wu.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję.

Chiny z powodzeniem zrealizowały w ostatnich latach szereg misji związanych z eksploracją Księżyca. W grudniu chińska sonda Chang’e 5 przywiozła na Ziemię próbki księżycowego gruntu, a wcześniej inny chiński próbnik jako pierwszy w historii wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane