Chiny: dane o produkcji i sprzedaży mocno rozczarowały

aktualizacja: 14-09-2017, 07:20

Chińska gospodarka negatywnie zaskoczyła najnowszymi wskaźnikami. Sugerują one, mocniejsze niż zakładano schłodzenie, donosi Bloomberg.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2017 r. wzrosła o 6,0 proc. podczas gdy mediana prognoz zakładała dynamikę na poziomie 6,6 proc. w ujęciu rocznym. To najniższy wzrost od roku. Lipcowy wzrost był wyższy i wyniósł 6,4 proc.

Chiny, Szanghaj
Zobacz więcej

Chiny, Szanghaj

fot. Bloomberg

Z kolei sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z sierpniem 2016 r. o 10,1 proc. Również w tym przypadku ekonomiści oczekiwali wyższej dynamiki, rzędu 10,5 proc. wobec 10,4-proc. wzrostu w lipcu. Sierpniowa sprzedaż wzrosła najmniej w tym roku.

Inwestycje w aktywa o stałym oprocentowaniu w obszarach miejskich zwiększyły się o 7,8 proc w ciągu ośmiu miesięcy 2017 r. przy prognozie na poziomie 8,2 proc. W tym przypadku odczyt okazał się najsłabszy od 1999 r.

Zaprezentowane w czwartek dane jasno wskazują, że chińska gospodarka osiągnęła szczyt w pierwszej połowie roku – ocenia Larry Hu, szef ekonomistów działu „chińskiego” w Macquarie Securities w Hongkongu. Dodaje, że końcówka roku może okazać się mocno rozczarowująca, jeśli uwzględni się też słabe rezultaty eksportu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chiny: dane o produkcji i sprzedaży mocno rozczarowały