Chiny dodatkową wspomogą małe firmy

opublikowano: 09-01-2019, 14:27

Chiny zmniejszą obciążenia podatkowe małych firm i mikroprzedsiębiorstw o 200 mld juanów (29 mld USD) rocznie w ciągu najbliższych trzech lat, co jest najnowszym działaniem rządu, chcącego pomóc mniejszym przedsiębiorstwom, które borykają się z spowolnieniem gospodarki.

Decyzja o obniżeniu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od wartości dodanej i innych podatków od przedsiębiorstw została ogłoszona po posiedzeniu rady państwa. Doszło do tego zaraz po tym, jak bank centralny zapowiedział, że jego nowy program, który zachęci banki do pożyczania środków małym i prywatnym firmom, rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen
Zobacz więcej

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen fot. Bloomberg

Druga pod względem wielkości gospodarka świata boryka się z poważnymi wyzwaniami, m.in. spadkiem inwestycji w kraju, spadającymi zyskami, i zaciskaniem pasa przez konsumentów, zaś sytuacja zewnętrzna jest zamglona wojną handlową. 

Decydenci polityczni wprowadzili szereg środków mających na celu ożywienie gospodarki, w tym kolejną obniżkę kwoty, jaką kredytodawcy muszą posiadać jako rezerwy wprowadzoną przez bank centralny w zeszłym tygodniu.

Ministerstwo Finansów zamierza przy tym zaproponować wyższy cel deficytu na ten rok (2,8 proc. w relacji do PKB) niż w 2018 r. (2,6 proc.) , co powinno dać szansę na zwiększenie wydatków i obniżenie podatków.

Pozostałe drobne opłaty jakie zostaną zredukowane obejmują podatek gruntowy, podatek od utrzymania miasta, opłatę skarbową, podatek od zasobów i podatek od gruntów rolnych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu