Chiny dokonały jednego z największych zakupów kukurydzy w USA

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 07-05-2021, 17:31

Transakcja zawarta przez Chiny pokazuje, że wzmożone zakupy kukurydzy na światowych rynkach nie słabną pomimo najwyższej ceny od wielu lat.

Amerykański Departament Rolnictwa poinformował, że Chiny kupiły 1,36 mln ton kukurydzy z dostawą w sezonie rozpoczynającym się 1 września. Wcześniej, w obecnym sezonie, kupiły ponad 20 mln ton w związku z odbudową pogłowia trzody chlewnej, w przeszłości gwałtownie zredukowaną z powodu afrykańskiego pomoru świń

Analitycy podkreślają, że to zakupy dokonywane przez Chiny są główną przyczyną wzrostu cen zbóż na światowych rynkach do wieloletnich szczytów. W przypadku kukurydzy dodatkowo wzrost ceny stymulują doniesienia o zagrożeniu zbiorów w Brazylii, które mogą spowodować spadek podaży.

Cena kukurydzy z kontraktów terminowych podwoiła się już w tym roku. W tym tygodniu w USA pierwszy raz od 2013 roku przekroczyła 7 USD za buszel. W piątek na giełdzie towarowej w Chicago kukurydza drożeje o 0,5 proc. do 7,22 USD za buszel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane