Chiny dyskutują z USA o skali zniesienia ceł w momencie zawarcia częściowej umowy handlowej

opublikowano: 14-11-2019, 11:12

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało o „dogłębnej dyskusji” z USA dotyczącej częściowej umowy handlowej. Podkreśliło, że zniesienie ceł jest ważnym warunkiem osiągnięcia porozumienia, informuje Reuters.

Rzecznik ministerstwa, Gao Feng, powiedział na czwartkowej konferencji, że skala zniesienia ceł powinna w pełni odzwierciedlać wagę Pierwszej Fazy umowy handlowej.

- Chiny podkreślały wiele razy, że wojna handlowa zaczęła się od wprowadzenia dodatkowych ceł i powinna zakończyć się ich zniesieniem – powiedział Gao.

Reuters przypomina, że w ubiegłym tygodniu doradcy Białego Domu mówili o dużym prawdopodobieństwie wycofania się USA z wprowadzenia 15 grudnia cła na import z Chin wartości ok. 156 mld USD jeśli zostanie zawarta częściowa umowa handlowa. We wtorek prezydent Donald Trump mówił, że jest do tego „blisko”, ale zagroził jednocześnie znaczącą podwyżką ceł jeżeli nie dojdzie do porozumienia stron.

- Jeśli obie strony osiągną Pierwszą Fazę umowy, skala zniesienia ceł powinna w pełni odzwierciedlać wagę Pierwszej Fazy umowy. Jej waga powinna być doceniona wspólnie przez obie strony. Obie strony prowadzą obecnie dogłębną dyskusję o tym – powiedział Gao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane