Chiny: dziś początek kolejnej rundy rozmów handlowych z USA

  • PAP
opublikowano: 28-03-2019, 11:52

Wicepremier ChRL Liu He spotka się w czwartek z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem i ministrem finansów Stevenem Mnuchinem – zapowiedział rzecznik chińskiego resortu handlu. Kolejna runda negocjacji handlowych potrwa do piątku.

Rokowania w Pekinie rozpoczną się w czwartek wieczorem i prawdopodobnie będą się toczyły przez cały dzień w piątek – powiedział rzecznik Gao Feng na cotygodniowej konferencji prasowej. Dodał, że obie strony osiągnęły postępy w negocjacjach telefonicznych, ale wciąż pozostają kwestie wymagające uzgodnienia.

Według wcześniejszych zapowiedzi chińskiego resortu handlu na początku kwietnia Liu odwiedzi Waszyngton, by kontynuować rozmowy.

Chiny i USA negocjują umowę, która ma zakończyć toczony od wielu miesięcy spór handlowy. Waszyngton nałożył karne cła na chińskie towary, by skłonić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej.

Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy powiedzieli w środę agencji Reutera, zastrzegając anonimowość, że chińscy negocjatorzy złożyli propozycje nowych ustępstw w spornych dziedzinach. „Mówią o wymuszonych transferach technologii w sposób, w jaki dotychczas nigdy nie chcieli mówić, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i konkrety” - powiedział jeden z tych urzędników.

„Jeśli porównać tekst (projektu umowy) sprzed miesiąca z dzisiejszym, posunęliśmy się naprzód we wszystkich dziedzinach. Nie jesteśmy jeszcze tam, gdzie chcielibyśmy być” - zaznaczył urzędnik.

W grudniu 2018 roku prezydent USA Donald Trump i przywódca Chin Xi Jinping uzgodnili „zawieszenie broni” w wojnie handlowej, które pierwotnie miało obowiązywać tylko do 1 marca. W związku z postępami w negocjacjach Biały Dom postanowił jednak na okres rozmów wstrzymać podniesienie karnych ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów z 10 do 25 proc.

Chińscy urzędnicy wyrażali w ostatnich tygodniach optymizm w sprawie porozumienia z USA. Wiceminister handlu Wang Shouwen oświadczył niedawno, że oba kraje rozmawiają „dniem i nocą” i nie szczędzą wysiłków, by znaleźć kompromis.

Według Pekinu umowa powinna zakładać zniesienie wszystkich karnych i odwetowych ceł nałożonych przez Chiny i USA na wzajemny eksport. Prezydent Trump też optymistycznie wyrażał się o prowadzonych rozmowach, ale sugerował, że nawet po podpisaniu porozumienia karne taryfy nie zostaną zniesione natychmiast, by upewnić się, że Chiny uszanują umowę.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy