Chiny: fala krytyki USA za ogłoszenie dalszych ograniczeń inwestycji

opublikowano: 30-05-2018, 07:01
aktualizacja: 30-05-2018, 07:03

W państwowych chińskich mediach pojawiły się w środę liczne materiały krytykujące USA za ogłoszone dzień wcześniej dalsze działania mające ograniczać chińskie inwestycje. Pojawiły się także ponowne deklaracje, że Chiny zareagują jeśli USA zdecydują się rozpętać wojnę handlową, donosi Reuters.

We wtorek USA ogłosiły, że nadal szykują się do wprowadzenia 25 proc. cła na chiński import wartości 50 mld USD. Lista stosownych produktów ma zostać opublikowana 15 czerwca. Deklaracja pojawiła się po okresie względnego złagodzenia retoryki między Chinami i USA dotyczącej wymiany handlowej.

Chińskie Ministerstwo Handlu zareagowało na doniesienia z USA komunikatem, w którym wyraża zaskoczenie wiadomościami z Waszyngtonu, a także podkreśla, że są one sprzeczne z uzgodnieniami z ostatnich dni.

Tymczasem państwowy chiński tabloid Global Times zarzucił USA „złudzenia”.

- Rząd Chiński będzie miał odpowiednie środki, aby poradzić sobie z wycofaniem się USA z każdego zawartego porozumienia. Jeśli USA chcą grać w gierki, wówczas Chiny z wielką chęcią zagrają z nimi i będą to robić do samego końca – głosi komentarz w gazecie.

Państwowa agencja prasowa Xinhua w komentarzu pisze iż Chiny mają nadzieję, że USA nie będą działały impulsywnie. Są jednak gotowe walczyć o ochronę swoich interesów. 

- Postawa Chin, jak zawsze, jest taka: nie chcemy walczyć, ale także nie obawiamy się walki – donosi Xinhua.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Chiny: fala krytyki USA za ogłoszenie dalszych ograniczeń inwestycji