Chiny grożą Niemcom odwetem za wykluczenie Huawei z 5G

opublikowano: 16-12-2019, 10:03
aktualizacja: 16-12-2019, 10:13

Ambasador Chin w Niemczech groził Berlinowi odwetem, jeśli wykluczy Huawei Technologies Co. jako dostawcę sprzętu bezprzewodowego 5G, wskazując miliony pojazdów sprzedawanych przez niemieckich producentów samochodów w Chinach, informuje Handelsblatt.

- Jeśli Niemcy podejmą decyzję, która doprowadzi do wykluczenia Huawei z rynku niemieckiego, będą tego konsekwencje. Chiński rząd nie będzie stał bezczynnie z boku - powiedział ambasador Wu Ken.

Komentarze ambasadora odnoszą się do rosnącego oporu niektórych prawodawców w rządzącej koalicji kanclerz Angeli Merkel wobec Huawei. Podważyli jej politykę wobec Chin projektem ustawy, która nałożyłaby szeroki zakaz na "niewiarygodnych" sprzedawców sprzętów w technologii 5G.

Choć niemieckie przepisy nie określają wyraźnie Huawei, są one dostosowane do chińskiej firmy i pojawiły się po miesiącach dyskusji na temat bezpieczeństwa sieci 5G. Huawei wielokrotnie odrzucał zarzuty dotyczące potencjału swojego sprzętu w zakresie szpiegostwa i sabotażu.

Projekt ustawy przygotowany przez ustawodawców koalicyjnych zostanie teraz poddany przeglądowi przez Kancelarię Merkel i Ministerstwo Gospodarki, które obawiały się surowych restrykcji wobec chińskich przedsiębiorstw, aby nie zaszkodzić stosunkom handlowym z Pekinem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy