Chiny: historia relacji z USA pokazuje możliwość osiągnięcia pozytywnego wyniku

opublikowano: 19-06-2019, 11:40

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do zapowiedzi spotkania prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20, informuje Reuters.

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że rozmawiał z prezydentem Chin telefonicznie. Ustalono „dłuższe spotkanie” podczas szczytu G20 pod koniec czerwca w Japonii. Wywołało to nadzieję na rynkach na zakończenie trwającego od początku maja impasu w negocjacjach handlowych USA i Chin.

W środę chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało podczas briefingu, że cztery dekady relacji Chin z USA dowodzą iż pozytywny wynik był zawsze możliwy. Rzecznik resortu, Lu Kang powiedział, że ważne jest znalezienie rozwiązania akceptowalnego dla obu stron. Zaznaczył, że nie może się wypowiadać o treści spotkania.

- Obaj liderzy będą mówili o czym będą chcieli – powiedział. – Umowa jest nie tylko w interesie tych dwóch ludzi, ale oczekuje je także cały świat – dodał.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że chińskie media zmieniły w ostatnim czasie ton publikacji dotyczących USA. Państwowy telewizyjny kanał filmowy jeszcze niedawno nadawał produkcje opowiadające głównie historię heroicznych walk Chińczyków podczas wojny koreańskich w latach 1950-53. Od środy zaczął pokazywać filmy pokazujące USA w bardziej pozytywnym świetle.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy