Czytasz dzięki

Chiny: historia relacji z USA pokazuje możliwość osiągnięcia pozytywnego wyniku

opublikowano: 19-06-2019, 11:40

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do zapowiedzi spotkania prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20, informuje Reuters.

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że rozmawiał z prezydentem Chin telefonicznie. Ustalono „dłuższe spotkanie” podczas szczytu G20 pod koniec czerwca w Japonii. Wywołało to nadzieję na rynkach na zakończenie trwającego od początku maja impasu w negocjacjach handlowych USA i Chin.

W środę chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało podczas briefingu, że cztery dekady relacji Chin z USA dowodzą iż pozytywny wynik był zawsze możliwy. Rzecznik resortu, Lu Kang powiedział, że ważne jest znalezienie rozwiązania akceptowalnego dla obu stron. Zaznaczył, że nie może się wypowiadać o treści spotkania.

- Obaj liderzy będą mówili o czym będą chcieli – powiedział. – Umowa jest nie tylko w interesie tych dwóch ludzi, ale oczekuje je także cały świat – dodał.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że chińskie media zmieniły w ostatnim czasie ton publikacji dotyczących USA. Państwowy telewizyjny kanał filmowy jeszcze niedawno nadawał produkcje opowiadające głównie historię heroicznych walk Chińczyków podczas wojny koreańskich w latach 1950-53. Od środy zaczął pokazywać filmy pokazujące USA w bardziej pozytywnym świetle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane