Chiny: inwestycje kapitałowe firm najsłabsze od trzech lat

opublikowano: 04-12-2019, 11:57

Inwestycje kapitałowe chińskich firm rosły w minionym kwartale w najwolniejszym tempie od trzech lat, donosi Reuters.

Analizy wskazują, że firmy spędzają obecnie więcej dni na zamianie zapasów w sprzedaż i wypracowywaniu mniejszych zysków, a wielu analityków spodziewa się nasilenia spowolnienia.

Perspektywa stała się jeszcze bardziej niepewna we wtorek po tym, jak prezydent USA Donald Trump powiedział, że umowa handlowa z Chinami będzie musiała prawdopodobnie poczekać do wyborów prezydenckich w USA, które mają się odbyć  w listopadzie 2020 r.

Chińskie firmy podniosły wydatki kapitałowe o zaledwie  1,6 proc. w okresie trzech miesięcy do września 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. To najsłabszy wzrost od 2016 r, wynika z analizy wyników około 2900 firm o kapitalizacji rynkowej powyżej 100 mln USD.

Rezerwy gotówkowe przedsiębiorstw wzrosły z kolei  o 5,6 proc. w III kw. licząc rok do roku. W tym przypadku tempo wzrostu było najniższe od pierwszego kwartału 2018 r. Ponadto w okresie dziewięciu miesięcy do września włącznie, średnia liczba dni, w których firma posiada zapasy przed sprzedażą, wyniosła 108 wobec średniej rocznej z ostatnich czterech lat kształtującej się na poziomie 100 lub mniej dni.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy