Chiny kazały firmom ograniczyć ekspozycję na zagranicznych rynkach surowców

opublikowano: 16-06-2021, 07:38

Władze Chin dążą do zapanowania nad rosnącymi cenami surowców zwiększając nadzór nad handlem nimi na zagranicznych rynkach przez państwowe firmy. Zapowiedziały również uwolnienie części krajowych rezerw metali bazowych.

Państwowa Komisja Nadzoru i Zarządzania Aktywami poleciła państwowym chińskim firmom kontrolę ryzyka i ograniczenie ekspozycji na zagranicznych rynkach surowców, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Firmy mają raportować swoje pozycje na rynkach kontraktów terminowych, twierdzą źródła agencji.

Tymczasem Narodowy Zarząd Żywności i Rezerw Strategicznych ogłosił w środę, że wkrótce uwolni część państwowych rezerw metali, w tym miedzi, aluminium i cynku. Mają być sprzedawane producentom.

Doniesienia z Chin spowodowały spadek cen na rynkach metali w Londynie i Szanghaju. Kurs miedzi spada na LME o 0,4 proc. do 9519,75 USD za tonę. Aluminium tanieje o 0,8 proc. do 2431,75 USD, a cynk o 1,0 proc. do 2986,75 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane