Chiny kupiły złoto pierwszy raz od 2016 roku

opublikowano: 07-01-2019, 13:05

Bank centralny Chin zwiększył ilość posiadanego złota do 1853 ton. Ostatni raz kupował kruszec w październiku 2016 roku.

Na koniec grudnia 2018 roku stan posiadania złota przez Ludowy Bank Chin zwiększył się do 59,56 mln uncji z raportowanych poprzednio 59,24 mln uncji. Największy na świecie producent i konsument zwiększył ilość kruszcu w miesiącu podczas którego wzrosły obawy iż spór handlowy Chin i USA zagraża globalnemu wzrostowi gospodarczemu. W grudniu notowania złota na rynku spot wzrosły najmocniej od prawie dwóch lat. Dodatkowo wzmocniło je oczekiwanie, że Fed może zrobić przerwę w serii podwyżek stóp procentowych.

Notowania złota w USD
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania złota w USD Bloomberg

- To byczy sygnał dla złota – powiedział Matthew Turner, strateg rynku towarowego w Macquarie Group w Londynie. – Powodem może być chęć dywersyfikacji, chęć odejścia od dolara, ale trudno o pewność bo po prostu nie wiemy jakie były motywacje – dodał. 

Chiny wcześniej niechętnie informowały o ilości posiadanego złota. Kiedy w lipcu 2015 roku bank centralny ujawnił iż ma aż o 57 proc. więcej kruszcu, 53,3 mln uncji, była to pierwsza informacja od sześciu lat.

- Zawsze obawiam się zmian na koniec roku, ale jeśli znów kupią, wówczas będzie to oznaczać kolejny okres dodawania, jak w latach 2015-2016 – powiedział Turner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu