Chiny kupują jeszcze 1 mln ton amerykańskiej soi

opublikowano: 01-10-2019, 12:14

Chińskie firmy kupowały soję w USA po zniesieniu przez rząd części ceł odwetowych, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Zarówno państwowe, jak i prywatne chińskie firmy kupiły między 12 a 15 transportów soi, czyli nawet 1 mln ton, twierdzą informatorzy agencji. Niektóre z transportów będą ładowane dopiero w styczniu, podkreślają.

Soja
fot. Bloomberg

Wcześniej Bloomberg dowiedział się, że władze Chin zgodziły się na zakup kolejnych 2 mln ton soi bez cła odwetowego, nałożonego w reakcji na taryfy nałożone na import z Chin wprowadzone w USA. Te zakupy to dodatkowy import po zgodzie na sprowadzenie 2-3 mln ton soi bez cła w ubiegłym tygodniu.

Decyzje władz Chin mogą przyczynić się do poprawy atmosfery podczas rozpoczynających się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie negocjacji handlowych. Pomogą także prezydentowi Donaldowi Trumpowi, którego duża grupa zwolenników, to amerykańscy farmerzy odczuwający mocno skutki wstrzymania zakupów produktów rolnych przez Chiny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane