Czytasz dzięki

Chiny łagodzą obostrzenia dla zagranicznych przewoźników lotniczych

opublikowano: 04-06-2020, 07:25

Od 8 czerwca Chiny zamierzają złagodzić zakaz lotów do kraju przez zagraniczne linie lotnicze. Tymczasem Stany Zjednoczone nakazały chińskim przewoźnikom powstrzymanie się przed lotami do Ameryki.

Według komunikatu Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC), zagraniczne linie lotnicze wyłączone z wcześniejszego planu lotów przychodzących mogą obsługiwać jeden międzynarodowy komercyjny lot pasażerski do Chin co tydzień, począwszy od najbliższego poniedziałku. Nie wymieniono z nazwy żadnego przewoźnika. 

Zobacz więcej

Samolot China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie

Bloomberg

Wcześniej Państwo Środka pozwoliło już na niektóre loty zagranicznych linii lotniczych na podstawie wprowadzonej w marcu zasady „five-one”, która ograniczała międzynarodowych przewoźników do jednego lotu na tydzień. Linie lotnicze nie miały prawa obsługiwać większej liczby lotów niż miały zaplanowane na dzień 12 marca. Taki zapis dyskryminował amerykańskich przewoźników gdyż wtedy mieli już zawieszone usługi pasażerskie do i z Chin z powodu koronawirusa. Departament Transportu USA stwierdził w zeszłym miesiącu, że Chiny naruszyły umowę dwustronną.

CAAC poinformował, że kwoty lotów mogą być zwiększane w umiarkowanym tempie, jeśli ryzyko będzie możliwe do opanowania, ale każda trasa zostałaby zawieszona na tydzień, gdyby pięciu pasażerów tego samego lotu wykazało dodatnie wyniki koronawirusa w testach nukleinowych. W przypadku 10 pozytywnych wyników testu, trasa zostanie zatrzymana na cztery tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane