Chiny mają duży udział w niszczeniu warstwy ozonowej

opublikowano: 23-05-2019, 12:51

Nastąpił wzrost emisji nielegalnego gazu cieplarnianego, który niszczy warstwę ozonową Ziemi, a Chiny są odpowiedzialne za jego znaczącą część, wynika z najnowszych badań.

Chiny odpowiadają za 40-60 proc. globalnego wzrostu emisji trichlorofluorometanu, znanego także jako CFC-11 lub freon-11, w latach 2014-2017, wynika z opublikowanego właśnie raportu badawczego. Głównymi ośrodkami emisji CFC-11 są północno wschodnie prowincje Shandong i Hebeu, ustalili naukowcy z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, Korei Południowej oraz USA. W ich ocenie, zwiększenie emisji CFC-11 na wschodzie Chin to wynik zwiększenia produkcji w tej części kraju. Podkreślają, że jest to niezgodne z Protokołem montrealskim w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. W ubiegłym roku media informowały, że chińskie fabryki nie stosują się do globalnego zakazu stosowania CFC-11 i wykorzystują go do produkcji pianki izolacyjnej, bo jest tańszy niż inne substancje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane