Chiny mają gotową odpowiedź na nowe cła USA

  • PAP
opublikowano: 06-04-2018, 18:07

Chiny są przygotowane, aby udzielić stanowczej odpowiedzi, jeśli USA rozszerzą listę towarów do oclenia w ramach karnych sankcji przeciwko Pekinowi – oświadczył w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng, wykluczając przy tym negocjacje.

W czwartek Trump informował, że rozważa objęcie cłami dodatkowych produktów z Chin, których import do USA jest wart 100 mld USD rocznie. Uzasadnił to „nieuczciwym odwetem Chin” na wcześniejsze zapowiedzi nałożenia karnych taryf na chińskie towary.

Rzecznik Gao określił zapowiedzi Trumpa jako „olbrzymi błąd” oraz jednostronne działania, zagrażające światowemu wzrostowi gospodarczemu. Uderzają one nie tylko w kluczowe interesy Chin, ale również w interesy całego świata – powiedział Gao.

„Jesteśmy w pełni przygotowani i jeśli USA ogłoszą listę dodatkowych ceł na towary warte 100 mld USD, natychmiast bez wahania odpowiemy z wielką siłą” - powiedział rzecznik resortu handlu.

„Chińczycy są zawsze bardzo poważni i zdecydowanie zrobimy to, co zapowiadamy” - podkreślił, ale nie podał szczegółów dotyczących planowanego odwetu.

Zaprzeczył przy tym, jakoby Pekin i Waszyngton dyskutowały w poszukiwaniu ugody. „W tych warunkach obie strony nie mają możliwości prowadzenia żadnych negocjacji w tej sprawie” - zaznaczył.

Wcześniej w piątek chiński ambasador przy UE Zhang Ming wezwał Wspólnotę, by razem z Chinami przeciwstawiła się amerykańskiemu protekcjonizmowi i broniła wielostronnego międzynarodowego handlu.

Konflikt handlowy pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata coraz bardziej się zaostrza, a Chińczycy jak dotąd reagują na zasadzie wet za wet na każde posunięcie USA. Eksperci ostrzegają, że wybuch wojny handlowej mógłby mieć fatalne skutki dla światowej gospodarki, ale przypominają, że większość planowanych restrykcji jeszcze nie obowiązuje.

W tym tygodniu Waszyngton opublikował listę 1300 chińskich towarów wartych 50 mld USD, które zamierza oclić, aby ukarać Pekin za kradzież amerykańskich technologii. Chiny bezzwłocznie odpowiedziały własnym zestawieniem towarów amerykańskich o podobnej wartości.

Datę wprowadzenia chińskich taryf odwetowych uzależniono od wejścia w życie ceł amerykańskich. Te z kolei mogą zacząć obowiązywać po upływie 60-dniowego okresu przewidzianego na konsultacje.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu