Chiny mają najmniej długu USA od dwóch lat

opublikowano: 16-05-2019, 09:00

Chiny po raz pierwszy od listopada zredukowały stan posiadania obligacji USA. Ich zaangażowanie jest najniższe od marca 2017 roku.

W marcu Chiny zmniejszyły ilość posiadanego długu USA o 10,4 mld USD. To niewiele w skali całego zaangażowania, ale wystarczyło do zredukowania stanu posiadania do 1,12 bln USD, najniższej wartości od dwóch lat.

Chiny mają więcej długu USA niż jakikolwiek inny kraj. W związku z toczącym sporem handlowym częściej mówi się o tzw. opcji nuklearnej, czyli możliwości wyprzedaży obligacji USA w celu zaszkodzenia ich gospodarce przez spowodowanie wzrostu stopy procentowej. Ekonomiści i analitycy uważają to jednak za bardzo mało prawdopodobne, bo takie krótkowzroczne działania zaszkodziłoby mocno także Chinom.

Udział Chin wśród zagranicznych posiadaczy długu USA spadł w marcu do 17,3 proc. i jest najniższy od czerwca 2006 roku. Japonia jest druga, ma 1,08 bln USD długu USA i zwiększyła go w marcu o 10 mld USD.

Ogólnie zaangażowanie zagranicy w dług USA było rekordowo wysokie w marcu, wzrosło o 88 mld USD i  osiągnęło 6,47 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy