Czytasz dzięki

Chiny mają najmniej długu USA od dwóch lat

opublikowano: 18-06-2019, 15:55

Choć oficjalne zaangażowanie Chin w dług USA spadło najniżej od dwóch lat, to niektórzy ekonomiści twierdzą iż prawda może wyglądać inaczej.

Na koniec kwietnia Chiny miały 1,11 bln USD w papierach dłużnych USA. Ich stan posiadania spadł o 7,5 mld USD.

Dane o długu USA w rękach Chin są uważnie obserwowane, bo w związku z wojną handlową ożyły spekulacje o możliwości wykorzystania przez Pekin obligacji USA do zadania im ciosu. Wyprzedaż papierów spowodowałaby wzrost stopy procentowej, co mogłoby zaszkodzić amerykańskiej gospodarce.

Niektórzy ekonomiści zwracają jednak uwagę, że oficjalne dane o zaangażowaniu Chin w dług USA mogą nie pokazywać całego obrazu. Powodem jest to, że Chiny trzymają obligacje USA w innych lokalizacjach, na przykład w Belgii. Brad Setser, były wysokiej rangi urzędnik Departamentu Skarbu wskazał, że przez ostatni rok   zaangażowanie Belgii w dług USA rosło.

Michael Spencer, główny ekonomista Deutsche Banku w Hongkongu podobnie ocenia sytuację.

- Jest całkiem możliwe, że jest sprzedaż z jednego rachunku i zakupy na drugim – powiedział. 

Spencer podkreślił, że sprzedawanie obligacji USA byłoby „szczególnie nieefektywną bronią” gdyby Chińczycy się na to zdecydowali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane