Chiny mają parcie na kosmos

DI, PAP
opublikowano: 26-06-2016, 19:00

Chiny uruchomiły swój czwarty kosmodrom, wystrzeliwując z nowego obiektu rakietę nośną. To element ambitnego programu kosmicznego, jaki Państwo Środka zamierza realizować w nadchodzących latach - pisze agencja dpa.

Nowy kosmodrom o nazwie "Długi Marsz 7" jest położony w pobliżu miasta Wenchang na wyspie Hajnan - poinformowała państwowa agencja Xinhua. Lokalizacja jest bardzo korzystna - niewielka odległość od równika ułatwia wysyłanie rakiet w kosmos, możliwy będzie też transport morski, co pozwoli na budowanie większych rakiet.

Zobacz więcej

Rakieta nośna "Długi Marsz 7" gotowa do startu z chińskiego kosmodromu w Wenchang

Yang Zhiyuan_Sun Hao_CNSPHOTO_VCG_maxppp_Forum

Uruchomienie nowego kosmodromu to element zakrojonego na szeroką skalę chińskiego programu kosmicznego - pisze agencja dpa.

Na przełom późnego lata i jesieni planowane jest m.in. wystrzelenie laboratorium kosmicznego Tiangong-2 (niebiański pałac), a w przyszłym roku dołączony do niego będzie pierwszy chiński statek towarowy Tianzhou-1 (niebiański statek).

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe-1 (niebiańska harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos już w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie - pisze dpa.

Ponadto - jak wynika z wypowiedzi cytowanego przez dpa wysokiego przedstawiciela chińskiego programu kosmicznego - w 2021 roku Państwo Środka chce dokonać lądowania sondy na Marsie, a trzy lata później wysłać na Księżyc załogowy statek kosmiczny.(

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Chiny mają parcie na kosmos