Chiny mogą wziąć odwet za wciągnięcie przez USA na „czarną listę” gigantów IT

opublikowano: 08-10-2019, 12:43

Chiny dają do zrozumienia, że szykują odwet po tym jak administracja Donalda Trumpa umieściła osiem chińskich spółek technologicznych na „czarnej liście” za pomoc w naruszaniu praw człowieka w Chinach wobec mniejszości muzułmańskiej.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dziennikarze zapytali o reakcję na działania USA rzecznika chińskiego resortu spraw zagranicznych. Geng Shuang radził im, aby „trzymali rękę na pulsie”, co odebrano jako potwierdzenie iż Pekin szykuje odpowiedź. Rzecznik zaprzeczył także, że prawa człowieka są naruszane w regionie Chin zamieszkałym przez muzułmańską mniejszość.

Bloomberg

- Wzywamy stronę amerykańską do natychmiastowej naprawy błędu, wycofania odnośnej decyzji i wstrzymanie się od ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin – powiedział.

Decyzja administracji Trump nastąpiła tego samego dnia, kiedy rozpoczęły się rozmowy robocze USA i Chin dotyczące rozpoczęcia w czwartek negocjacji handlowych wysokiego szczebla. Amerykański Departament Handlu zapewnił, że wpisanie chińskich spółek na „czarną listę” nie wiąże się z negocjacjami.

Komentatorzy zwracają uwagę, że najnowsze działania administracji Trumpa pokazują nowy kierunek, bo po raz pierwszy wskazała ona prawa człowieka jako powód swojej decyzji. Dotychczas na „czarną listę” trafiały firmy oskarżane przez rząd USA o stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Wśród spółek, które właśnie trafiły na „czarną listę”, są Hangzhou Hikvision Digital Technology i Zhejiang Dahua Technology, które według niektórych szacunków mają jedną trzecią globalnego rynku „nadzoru wideo”, a ich kamery są instalowane na całym świecie. Na liście znalazł się także SenseTime Group, najwięcej wart na świecie start-up specjalizujący się w sztucznej inteligencji, a także gigant tej dziedziny, Megvii Technology.

Wpisanie na „czarną listę” oznacza zakaz robienia interesów z amerykańskimi firmami bez wcześniejszej zgody rządu USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane