Chiny myślą o pierwszej od 15 lat emisji obligacji w euro

opublikowano: 23-10-2019, 16:01

Spadek kosztu pożyczania w euro skłonił Chiny do rozważania pierwszej od 2004 roku emisji obligacji denominowanych w tej walucie.

Resort finansów Chin planuje sprzedaż obligacji denominowanych w dolarach i euro, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Powrót na rynek obligacji denominowanych w euro po 15 latach wiąże się z dużym spadkiem kosztów pożyczania w tej walucie. Średnia rentowność obligacji o ratingu inwestycyjnym denominowanych w euro to mniej niż 0,5 proc. W sierpniu była rekordowo niska, spadając do 0,23 proc., według Bloomberg Barclays Index.

Xia Le, główny ekonomista ds. Azji w Banco Bilbao Vizcaya Argentaria w Hongkongu podkreśla, że chińskie Ministerstwo Finansów wybrało idealny moment na zaciągnięcie długu w euro.

- Ponieważ jest oczekiwane, że Europejski Bank Centralny utrzyma luźną politykę monetarną, koszty finansowania w tej walucie pozostaną rekordowo niskie w krótkim terminie – powiedział.

Chiny wróciły na rynek obligacji denominowanych w dolarach dwa lata temu, po 13 latach nieobecności. Ostatni raz sprzedawały obligacje „dolarowe” w październiku ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy