Chiny nadal będą wstrzymywać dodatkowe cła na samochody z USA

  • PAP
opublikowano: 31-03-2019, 18:25

Rząd ChRL ogłosił w niedzielę, że będzie w dalszym ciągu wstrzymywał dodatkowe cła na samochody i części motoryzacyjne importowane z USA jako gest dobrej woli w związku z decyzją Waszyngtonu o wstrzymaniu podwyżki karnych ceł na produkty chińskie.

W grudniu 2018 roku chińskie władze zdecydowały, że przez trzy miesiące powstrzymają się od wprowadzenia dodatkowych 25-procentowych taryf celnych na samochody i części samochodowe z USA. Było to związane z "zawieszeniem broni" w wojnie handlowej, uzgodnionym przez przywódców obu krajów w Buenos Aires.

Początkowo "zawieszenie broni" miało obowiązywać tylko do 1 marca, ale ze względu na osiągnięte postępy Biały Dom postanowił nie podnosić karnych ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, póki toczą się negocjacje.

Chiński rząd przekazał w niedzielę, że decyzja o dalszym wstrzymywaniu dodatkowych ceł na sprowadzane z USA samochody i części motoryzacyjne ma na celu "kontynuację tworzenia dobrej atmosfery dla prowadzonych przez obie strony negocjacji". Zapowiedział, że o dacie zakończenia moratorium poinformuje w osobnym komunikacie.

"Mamy nadzieję, że USA będą mogły pracować z Chinami, przyspieszyć negocjacje i podjąć konkretne wysiłki na rzecz zakończenia napięć handlowych" - oświadczył rząd w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump ocenił w piątek, że rozmowy handlowe z Chinami przebiegają bardzo dobrze, ale ostrzegł, że jego celem jest "wspaniała umowa" i nie zaakceptuje niczego innego.

Po zakończonej w piątek kolejnej rundzie rokowań handlowych wysokiego szczebla pomiędzy Chinami a USA w Pekinie obie strony ogłosiły, że na drodze do porozumienia osiągnięto postęp. Biały Dom ocenił rozmowy jako "szczere i konstruktywne", a chińska oficjalna agencja Xinhua pisała o "nowym postępie".

Minister finansów USA Steven Mnuchin i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer od czwartku rozmawiali w Pekinie z wicepremierem ChRL Liu He na temat porozumienia, które zakończyłoby trwający od wielu miesięcy konflikt handlowy pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. W przyszłym tygodniu Liu ma odwiedzić Waszyngton, by rozmowy kontynuować.

Waszyngton nałożył karne cła na chińskie towary, by skłonić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu