Chiny: najniższy poziom importu miedzi od 22 miesięcy

opublikowano: 21-05-2013, 12:32

Import miedzi rafinowanej przez Chiny, które są jej największym konsumentem, spadł w kwietniu 2013 r. do najniższego poziomu od czerwca 2011 r., podczas gdy eksport obniżył się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, informuje Bloomberg.

Dostawy wyniosły 183,023 tys. tony, wynika z danych Generalnego Zarządu Ceł. W marcu do Chin sprowadzono tymczasem ponad 218,8 tys. ton surowca, a w kwietniu 2012 r. 272,9 tys. ton. Eksport zapikował aż o 52 proc. do 29,072 tys. ton z ponad 60,6 tys. miesiąc wcześniej.

Spadek dostaw pozwolił na zmniejszenie zapasów utrzymywanych przez Shanghai Futures Exchange, które w minionym tygodniu spadły do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy.

Import może znaleźć wsparcie w handlu arbitrażowym gdyż zakup surowca w Londynie i jego sprzedaż w Szanghaju stał się bardziej opłacalny. Z tych samych powodów eksport będzie limitowany.

„W warunkach relatywnie normalnej płynności, relacja arbitrażowa pozostaje najważniejszym czynnikiem decydującym o imporcie i eksporcie. Oczekuję, że import będzie rósł w kolejnych miesiącach” – wyjaśnia Liang Lijuan, analityk Cofco Futures,

Cena kontraktów terminowych na miedź w Szanghaju z opcją realizacji we wrześniu wzrosła w poniedziałek o 1,7 proc. do 53,42 tys. juanów (ok. 8,713 tys. USD) za tonę i była wyższa o 43 USD od analogicznych kontraktów na giełdzie w Londynie (7,410 tys. USD z 17-proc. podatkiem VAT).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane