Chiny: najwięcej od początku pandemii miast ze spadkiem cen mieszkań

opublikowano: 01-09-2022, 10:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prawie 70 chińskich miast, najwięcej od początku pandemii, poinformowało o spadku cen nieruchomości mieszkaniowych w sierpniu, informuje Reuters.

Sektor nieruchomości, stanowiący ok. 25 proc. gospodarki Chin, nie może wyjść z dołka od lata 2020 roku kiedy regulator rozpoczął działania mające obniżyć nadmierne lewarowanie. Wraz z innymi negatywnymi czynnikami doprowadziło to do niewypłacalności niektórych chińskich deweloperów oraz problemów z ukończeniem wielu projektów, co wywołało reakcję właścicieli mieszkań polegającą na wstrzymaniu spłat kredytów hipotecznych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W sierpniu 69 ze 100 ankietowanych chińskich miast poinformowało o spadku cen nieruchomości mieszkaniowych. To ich największa liczba od lutego 2020 roku. W lipcu takich miast było 47. Spadek cen nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym w 100 miastach wyniósł 0,01 proc. w porównaniu z lipcem, w którym notowano taką samą skalę spadku.

Analitycy uważają, że spadek cen będzie nadal psuł nastroje nabywców mieszkań, co przedłuży kryzys rynku nieruchomości i może oznaczać dalsze osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane