Chiny: największe koncerny wydobywcze muszą ograniczyć zużycie gazu

opublikowano: 18-12-2017, 13:38

Chiny nakazały największym krajowym spółkom wydobywczym zmniejszenie zużycia gazu ziemnego, co ma na celu ograniczenie braków tego surowca i skierowanie większej ilości paliwa w północne regiony, które borykają się z ciężkimi warunkami pogodowymi, donosi Bloomberg.

Koncerny China National Petroleum, China Petrochemical i China National Offshore Oil powinny zmniejszyć zużycie gazu ziemnego w swoich rafineriach, obiektach  wiertniczych i fabrykach skroplonego gazu ziemnego, aby zapewnić więcej dostaw na cele mieszkaniowe, wynika z oficjalnego komunikatu Narodowej Komisji Rozwoju i Reform. 

gaz, kuchenka, palnik
Zobacz więcej

gaz, kuchenka, palnik fot. Bloomberg

Te trzy firmy powinny wspólnie ograniczyć zużycie gazu na własny użytek, w tym do fabryk petrochemicznych o około 15 mln metrów sześciennych dziennie.

Chiny starają się pozyskać więcej gazu na cele mieszkaniowe po tym, jak krajowe dążenie do wdrożenia projektów konwersji węgla na gaz doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu zużycia paliwa i spowodowało niedobory w północnych prowincjach, takich jak Hebei i Shandong. Niektórym regionom pozwolono nawet spalać węgiel po niedoborze gazu ziemnego z powodu niskich temperatur i mroźnych warunków.

Według danych NDRC przełącznie użytkowników przemysłowych i domowych na gaz doprowadziło do 19 proc. wzrostu  popytu na to paliwo w ciągu pierwszych 10 miesięcy bieżącego roku.

Nowa polityka może mieć ograniczony wpływ na dostawy chińskie rafinowanych paliw, ponieważ kraj ten wyprodukował już więcej, niż może konsumować -  powiedział Tian Miao, analityk Sun Hung Kai Financial z Pekinu.

Chińskie rafinerie przetwarzały w listopadzie około 12,08 mln baryłek ropy dziennie, o 0,2 proc. więcej niż w październiku i o 8 procent więcej niż przed rokiem, szacuje Bloomberg na podstawie danych z National Bureau of Statistics.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu