Chiny: największy od 3 lat wzrost sprzedaży aut

W ubiegłym roku sprzedaż aut osobowych w Chinach wzrosła o 15,9 proc. To głównie zasługa ulgi podatkowej.

Dilerzy sprzedali w ubiegłym roku 23,9 mln aut w Chinach, wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Chińskie Stowarzyszenie Aut Osobowych. Wzrost popytu napędziło obniżenie o połowę 10 proc. podatku od sprzedaży. W efekcie wzrosła ona najszybciej od 2013 roku, kiedy Chiny zostały pierwszym krajem, gdzie w jednym roku sprzedano 20 mln nowych samochodów.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To gigant, który potrzebuje leku aby utrzymać zdrowie – skomentował Xiao Zhengsan, sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Dilerów Samochodów. – Oznacza to, że największy na świecie rynek aut nie jest dostatecznie zdrowy, aby rosnąć bez wsparcia – dodał.

Producenci aut i dilerzy myślą z niepokojem o przyszłości w związku ze spodziewanym pierwszym od lat spadkiem sprzedaży samochodów w USA i wzrostem podatku od sprzedaży w Chinach do 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Chiny: największy od 3 lat wzrost sprzedaży aut