Czytasz dzięki

Chiny: największy od 8 miesięcy wzrost produkcji, dobre dane o sprzedaży detalicznej

opublikowano: 15-09-2020, 05:56

Chińska produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu najmocniej od ośmiu miesięcy, a sprzedaż detaliczna wzrosła po raz pierwszy w tym roku, informuje Reuters.

Produkcja przemysłowa rosła w Chinach w sierpniu o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, podał urząd statystyczny. Analitycy ankietowani przez Reutersa prognozowali wzrost o 5,1 proc. W lipcu wynosił 4,8 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym po siedmiu miesiącach spadku. Analitycy oczekiwali jej zerowej dynamiki. W lipcu spadała o 1,1 proc.

- Uważamy, że poprawa stanu chińskiej gospodarki ma obecnie mocne fundamenty i powinna być kontynuowana w czwartym kwartale, a także 2021 roku, dzięki solidnemu wzrostowi inwestycji, stopniowej poprawie dynamiki konsumpcji oraz odpornemu eksportowi – powiedział Louis Kuijs z Oxford Economics.

Sprzedaż samochodów w sierpniu była o 11,8 proc. wyższa niż rok wcześniej, a sprzedaż produktów telekomunikacyjnych poszła w górę aż o 25,1 proc.

Inwestycje w trwałe aktywa spadły o 0,3 proc. w okresie styczeń-sierpień w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Oczekiwano zniżki o 0,4 proc. Po siedmiu miesiącach spadały o 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane