Chiny nakładają sankcję na USA za handel bronią na Tajwanie

ARŻ, Reuters
opublikowano: 26-10-2020, 11:22

Chiny nałożą sankcje na amerykańskie podmioty uczestniczące w sprzedaży broni do Tajwanu, pisze Reuters powołując się na słowa rzecznika chińskiego MSZ.

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż na Tajwan trzech systemów uzbrojenia, w tym czujników, pocisków i artylerii, które mogą mieć łączną wartość 1,8 mld USD, podał Pentagon w zeszłym tygodniu.

Chiny, USA, negocjacje
fot. Bloomberg

„Aby chronić nasze interesy narodowe, Chiny zdecydowały się na podjęcie niezbędnych środków i nałożenie sankcji na amerykańskie firmy, takie jak Lockheed Martin, Boeing Defence i Raytheon oraz osoby związane z tym przedsięwzięciem” - powiedział rzecznik Zhao Lijian na konferencji prasowej w Pekinie.

Nie sprecyzowano dokładnie, jaką formę przyjmą nowe sankcje. Administracja Donalda Trumpa w ostatnim czasie zwiększyła wsparcie dla Tajwanu poprzez sprzedaż broni i wizyty wysokich rangą urzędników USA, co dodatkowo pogłębiło podziały w stosunkach z Chinami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane