Chiny nie będą rozmawiać z USA dopóki Trump nie przestanie im grozić

opublikowano: 24-09-2018, 10:56

Chiny ostrzegły, że dalsze pogróżki ze strony prezydenta Donalda Trumpa opóźnią rozpoczęcie rozmów o relacjach handlowych z USA.

W poniedziałek weszły w życie cła nałożone przez USA na chiński import wartości 200 mld USD. Chiny, jak zapowiadały, odpowiedziały taryfami na import z USA wartości 60 mld USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Drzwi do rozmów o handlu są zawsze otwarte, ale negocjacje muszą być prowadzone w atmosferze wzajemnego szacunku – głosi stanowisko opublikowane przez państwową chińską agencję Xinhua. – Negocjacje nie mogą być prowadzone kiedy pojawiają się pogróżki dotyczące kolejnych ceł – dodano.

Donald Trump nieustannie groził Chinom wyższymi cłami jeśli zastosują działania odwetowe wobec wprowadzonych w poniedziałek ceł na chiński import. Chiny zdecydowały się na nie, a do tego odwołały planowane na ten tydzień kolejne rozmowy dotyczące handlu. 

Bez względu na to, kto ma rację w sporze handlowym dwóch największych gospodarek, zaostrzająca się retoryka zwiększa prawdopodobieństwo działań, które mogą zaszkodzić globalnej gospodarce, ostrzegła agencja Fitch Ratings.

- Wojna handlowa stała się rzeczywistością – powiedział Brian Coulton, główny ekonomista Fitch.

Agencja obniżyła prognozę globalnego wzrostu w 2019 roku o 0,1 pkt. procentowego do 3,1 proc. Ostrzegła, że są możliwe dalsze obniżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu