“Chiny nie napędzą całej globalnej gospodarki”

MD
opublikowano: 22-01-2010, 11:06

…uważa słynny amerykański ekonomista Nouriel Roubini.

Rozczarują się ci, którzy oczekują, że Chiny same staną się „lokomotywą” globalnej gospodarki, powiedział Roubini podczas forum finansowego w Hongkongu. Jego zdaniem, zajmie „dekadę lub więcej” zanim chińscy konsumenci osiągną pozycję, która da im istotny wpływ na sytuację gospodarczą. Obecnie konsumpcja stanowi ok. 36 proc. PKB Chin. W przypadku USA to 70 proc.

- Chiny nie mogą być jedynym motorem globalnego wzrostu gospodarczego – powiedział Roubini, przyznając jednocześnie, że szybkie tempo rozwoju tego kraju już jest wsparciem dla gospodarek regionu, a także rynku surowców.

Amerykański ekonomista jest zaniepokojony możliwością pogorszenia się sytuacji finansowej Chin na skutek narastania przez kolejne lata deficytu. Zwraca także uwagę, że zmuszanie państwowych banków do kredytowania państwowych firm daje wprawdzie krótkotrwałe efekty w postaci wzrostu zatrudnienia i produkcji, ale dzieje się to kosztem oszczędności gospodarstw domowych, co jeszcze mocniej oddala wzmocnienie pozycji konsumpcji. Roubini podkreśla również, że rosnące wydatki kapitałowe spowodują iż Chiny będą musiały w przyszłości radzić sobie z problemem nadmiernych mocy produkcyjnych.  

Pomimo niepokojących sygnałów dotyczących chińskiej gospodarki, z perspektywy inwestycji Roubini wyżej ocenia gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, niż gospodarki rozwinięte. Jego zdaniem, gospodarki wschodzące mogą liczyć na 5-8 proc. tempo wzrostu, pozwalające uniknąć im problemu nadmiernej inflacji. W przypadku gospodarek rozwiniętych będzie sięgać ono ok. 2 proc.

- Poprawa sytuacji na rynkach wschodzących będzie przebiegała inaczej. Będzie przypominała raczej literę „V” niż „U” – uważa amerykański ekonomista.

MD, MarketWatch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane