Chiny nie odczują braku indonezyjskiego węgla

PM, Reuters
opublikowano: 03-01-2022, 13:13

Zakaz eksportu węgla z Indonezji najprawdopodobniej nie wpłynie na sytuację głównego nabywcy, Chin. Kraj ten posiada duże zapasy surowca.

Bloomberg

Chiny są największym na świecie użytkownikiem i importerem węgla, a Indonezja jest jego największym dostawcą. Po tym, jak w wyniku sporu geopolitycznego Chiny wstrzymały import węgla z Australii, Indonezja stała się źródłem, odpowiadającym za ponad 60 proc. importu surowca w 2021 roku.

Ministerstwo Energii Indonezji ogłosiło 1 stycznia miesięczne wstrzymanie eksportu węgla. Analitycy uważają, że decyzja nie powinna wpłynąć na sytuację w chińskich elektrowniach.

– Rekordowy poziom produkcji oraz łagodne warunki atmosferyczne pomogły zapełnić zapasy w chińskich elektrowniach. Daje to bufor bezpieczeństwa w przypadku odcięcia ich od głównego eksportera – powiedziała Sara Chan z Morgana Stanley’a.

W indonezyjskich urzędach państwowych nadal trwa debata na temat zakazu. Producenci chcą uzyskać dostęp do drogich rynków zagranicznych. Tymczasem Ministerstwo Energii uważa, że decyzja zabezpiecza dostawy dla krajowych elektrowni, które borykają się z kurczącymi się zapasami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane