Czytasz dzięki

Chiny oddały pierwszą linię ultra wysokiego napięcia dla zielonej energii

opublikowano: 04-06-2020, 11:33

Chiny sfinalizowały budowę linii ultra wysokiego napięcia, która po raz pierwszy będzie transportować wyłącznie czystą energię. Jej długość szacowana jest na ponad 1,6 tys. km. Projekt miał wartość 22,6 mld juanów (3,17 mld USSD).

Chińska firma państwowa State Grid, która jest wykonawcą linii podkreśla, że to pierwsza na świecie linia UHV zbudowana do przesyłania wyłącznie energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla. Dzięki inwestycji możliwy będzie rozwój większej ilości odnawialnych źródeł energii w prowincjach Qinghai i Gansu, zaś prąd dostarczony będzie aż do Henan w środkowych Chinach.

Przed dodaniem obecnej linii State Grid obsługiwał 19 linii UHV o długości 27,57 tys. km. Na koniec czerwca 2019 r. State Grid miała w budowie cztery inwestycje. Firma oczekuje, że w grudniu uruchomi linię o długości 1587 km z Qinghai do Henan. Ten projekt ma na celu transport 40 mld godzin czystej energii rocznie.

Państwo Środka promuje technologię, która pozwala na niskostratne przesyłanie długodystansowe energii. Według BloombergNEF projekty UHV mogą stanowić 13 proc. z 205 mld USD, które kraj prawdopodobnie wyda w tym roku na „nową infrastrukturę”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane