Chiny ogłaszają wzrost budżetu wojskowego o 17,6 proc.

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 04-03-2008, 06:47

Rzecznik parlamentu chińskiego, który w środę rozpoczyna dwutygodniową sesję, ogłosił we wtorek w Pekinie, że budżet wojskowy Chin wzrasta w tym roku aż o 17,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Większość dodatkowych środków pójdzie na wzrost uposażeń i żołdów oraz na pokrycie zwiększonych kosztów energii, związanych z podwyżką cen ropy naftowej. Wzrost nakładów na uzbrojenie jest umiarkowany - poinformował rzecznik Ogólnochinskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) Jiang Enzhu.

Podał, że wydatki na cele wojskowe wyniosą w 2008 r. w sumie 417,8 mld juanów, co stanowi równowartość 58,76 mld dol. i 38,65 mld euro. Jest to suma wyższa o 62,379 mld juanów niż w roku 2007.

Inne kraje oceniają, że Chiny znacznie niedoszacowują swoje wydatki wojskowe i że faktyczna wartość ich budżetu wojskowego może być większa aż trzykrotnie od oficjalnie podawanych liczb.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chiny ogłaszają wzrost budżetu wojskowego o 17,6 proc.