Chiny: państwowe fundusze mogą ruszyć na ratunek rynkowi akcji

opublikowano: 06-05-2019, 08:51

Chiny wezwały tzw. reprezentację państwowych inwestorów do przygotowania się do stabilizacji rynku akcji w związku z największym od siedmiu miesięcy spadkiem indeksu Shanghai Composite, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Wyprzedaż na chińskich rynkach akcji wywołał prezydent Donald Trump niespodziewanie grożąc podwyższeniem już w tym tygodniu ceł na chiński import wartości 200 mld USD, a także strasząc podwyższeniem ich w niedalekiej przyszłości dla chińskiego importu wartości 325 mld USD. Amerykański prezydent wystosował swoje groźby, bo jest niezadowolony z wolnego tempa negocjacji umowy handlowej z Chinami, a także wycofywania się przez Pekin z niektórych wcześniejszych uzgodnień. Negatywny sygnał z Waszyngtonu spowodował, że w poniedziałek indeks Shanghai Composite spadał nawet o 5,8 proc.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Chińskie władze już nie raz interweniowały na krajowym rynku akcji, którego kapitalizacja to ok. 7 bln USD. Według ekspertów, wyniki tych działań były mieszane. Z reguły skoordynowane działania państwowych inwestorów widoczne są w późniejszych fazach handlu i na akcjach spółek o największej wadze w indeksach.

W poniedziałek widać było oznaki interwencji na rynku walutowym. Przynajmniej jeden duży chiński bank sprzedawał dolary kiedy kurs juana notowanego na rynku wewnętrznym zmierzał w kierunku 6,80 za dolara. Dodatkowo bank centralny Chin ogłosił, że obniży stopę rezerw obowiązkowych dla średnich i małych banków działających na lokalnych rynkach.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy