Chiny poprawiły nastroje na rynku miedzi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-06-2006, 11:03

Dane o najwyższym od dwóch lat wzroście produkcji przemysłowej w Chinach spowodowały podwyżkę cen miedzi na landyńskiej giełdzie - podają w środę maklerzy. Chiny, to największy na świecie odbiorca metali.

Dane o najwyższym od dwóch lat wzroście produkcji przemysłowej w Chinach spowodowały podwyżkę cen miedzi na landyńskiej giełdzie - podają w środę maklerzy. Chiny, to największy na świecie odbiorca metali.

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w kwietniu o 16,6 proc. Po tych danych miedź zdrożała na londyńskiej giełdzie (LME) o 155 USD, czyli 2,4 proc., do 6.725 USD za tonę. Cynk zdrożał o 40 USD, czyli 1,4 proc. do 3.000 USD, a nikiel zyskał 325 USD do 17.850 USD za tonę. Analitycy oceniają, że nie jest to koniec korekty.

Podczas ostatnich kilku sesji ceny metali spadały. W ocenie analityków przyczyniała się do tego perspektywa podwyżki stóp procentowych w USA. Spowodowała ona "wzrost kursu dolara i zmusiła fundusze spekulacyjne do wycofywania się z rynków surowcowych" - powiedział Cai Luoyi, analityk rynku metali w China International Futures Co. w Szanghaju.

Prezes Mother Earth Investments Roland Jansen przypuszcza, że "jest dużo funduszy inwestycyjnych, które trzymają rękę na pulsie i szybko mogą przerzucić miliardy na rynek lub z niego wycofać". Stąd skoki na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny poprawiły nastroje na rynku miedzi