Chiny próbują pobudzić gospodarkę

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 24-11-2014, 00:00

Chińska gospodarka notuje ostatnio wyhamowanie koniunktury.

W trzecim kwartale roczna dynamika PKB spadła do 7,3 proc., co było najniższym wynikiem od pierwszego kwartału 2009 r., czyli do wybuchu światowego kryzysu. Ta dekoniunktura (przynajmniej jak na chińskie warunki) skłoniła bank centralny, by powrócić do cięcia stóp procentowych. W piątek władze monetarne Państwa Środka zdecydowały się obniżyć główną stopę z 6 do 5,6 proc. To pierwsza obniżka od lipca 2012 r., dlatego spowodowała odzew na rynkach finansowych na całym świecie — na giełdach odnotowano zwyżki głównych indeksów oraz umocniło się wiele walut, m.in. jen, złoty czy forint. Atrakcyjność chińskiego rynku w oczach inwestorów relatywnie spadła, a innych rynków — wzrosła.

OKIEM EKSPERTA
Zaskoczenie

ZHU HAIBIN, ekonomista JP Morgan & Chase w Hongkongu

Decyzja o obniżce stóp była sporym zaskoczeniem, ponieważ bank ten w ostatnim czasie był skoncentrowany na pobudzaniu wzrostu gospodarczego nowatorskimi, niekonwencjonalnymi metodami [zwiększaniem płynności na rynku przez poszerzanie bazy monetarnej — red.]. Powrót do polityki zwykłych cięć stóp procentowych pokazuje, jak bardzo władzom Chin zależy na ożywianiu gospodarki. Desperacko starają się rodzimym firmom obniżyć koszty finansowania i skłonić je do inwestowania.

OKIEM EKSPERTA
Bez wpływu

MAGDALENA POLAN, ekonomistka Goldmana Sachsa w Londynie

Nie sądzę, żeby obniżka stóp procentowych w Chinach miała wpływ na globalne przepływy kapitałowe, w tym na popyt na polskie aktywa i złotego. W wypadku polskiego rynku główną rolę odgrywają stopy procentowe i płynność w strefie euro i USA oraz warunki makroekonomiczne w Polsce i oczekiwania rynku co do stóp NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu