Chiny: rozbieżne dane o inflacji

aktualizacja: 10-05-2017, 08:01

Inflacja w Chinach podąża w przeciwnych kierunkach. Z jednej strony mamy do czynienia ze wzmocnieniem presji inflacyjnej na ceny konsumpcyjne, z drugiej zaś jej osłabienie w przypadku inflacji producenckiej.

Indeks cen producenckich PPI rósł o 6,4 proc. w kwietniu 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. To wynik słabszy niż oczekiwali ekonomiści (mediana 6,7 proc.) oraz zdecydowanie niższy niż odnotowany w marcu na poziomie 7,6 proc. W ujęciu miesięcznym wskaźnik spadł o 0,4 proc. notują pierwszy ujemny wynik od czerwca minionego roku.

Tymczasem wskaźnik cen konsumenckich CPI podskoczył o 1,2 proc. w ujęciu rocznym wobec 0,9 proc. dynamiki w marcu, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne.

PPI osiągnął już szczyt w Chinach i jest w spadkowym trendzie – ocenia Shen Jianguang, główny ekonomista na Azję w Mizuho Securities Asia z Hongkongu. 

Z kolei ekonomiści Tom Orlik i Fielding Chen z Bloomberg Intelligence twierdza, że „…kwietniowe dane zwiększają wrażenie osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w Chinach w drugim kwartale”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chiny: rozbieżne dane o inflacji