Chiny rozważają obniżenie o 50 proc. podatku od kupna auta

opublikowano: 29-10-2018, 12:33

Akcje największych producentów aut, m.in. Volkswagena i Daimlera drożeją po doniesieniach, że w Chinach rozważana jest obniżka o połowę podatku od kupna aut osobowych w celu stymulowania popytu.

Krajowa Komisja Rozwoju i Reform, główna instytucja zajmująca się planowaniem w Chinach przedstawiła kluczowym członkom władz plan obniżenia podatku do 5 proc. przy sprzedaży auta osobowego z silnikiem o pojemności nie większej niż 1,6 litra, twierdzą informatorzy Bloomberga. Decyzja wciąż nie zapadła.

Sprzedaż aut w Chinach może spaść w tym roku po raz pierwszy od dwóch dekad. Powodem jest spowolnienie gospodarki, częściowo spowodowane przez wojnę handlową z USA, a także spadki na rynkach akcji, które osłabiły skłonność Chińczyków do zakupów.

Wiadomość o możliwości obniżenia podatku od kupna auta wywołało wzrosty kursów akcji największych producentów. Volkswagen, który sprzedaje już prawie 40 proc. samochodów na chińskim rynku, drożał o 6 proc. To największy jednodniowy wzrost jego kursu od ponad 2 lat.  

Auta osobowe z silnikami o pojemności do 1,6 litra stanowiły 70 proc. samochodów sprzedanych w Chinach w ubiegłym roku.

We wrześniu zakupy aut osobowych przez dilerów spadały o 12 proc. do 2,06 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu