Chiny: rząd kazał kupować akcje, bank centralny da pieniądze

opublikowano: 08-07-2015, 08:16

Środa jest kolejnym dniem dramatu chińskiej giełdy. Rząd Chin chce za wszelką cenę powstrzymać giełdowy krach. Nakazał państwowym spółkom kupować akcje. Pieniądze ma zapewnić bank centralny.

W środę rząd Chin nakazał państwowym spółkom kupować akcje, podwyższył ich dopuszczalną ilość w portfelach spółek ubezpieczeniowych i zobowiązał się dostarczyć pieniądze na zakup akcji. To reakcja na przecenę, która sprowadziła główny indeks giełdy w Szanghaju o 30 proc. poniżej szczytu osiągniętego w połowie czerwca.

Instytucja nadzorująca państwowe spółki ogłosiła w środę, że nie powinny one sprzedawać akcji, ale kupować. Regulator rynku kapitałowego poinformował z kolei, że spółki ubezpieczeniowe mogą od teraz posiadać w portfelu aktywów 40 proc. akcji, a nie 30 proc., jak dotychczas. Pozwolił także ubezpieczycielom na posiadanie 10 proc. akcji pojedynczego blue chipa. Dotychczas było to 5 proc. Regulator wezwał także akcjonariuszy i członków władz chińskich spółek, aby kupowali ich akcje kiedy mocno tanieją na rynku.

Bank centralny Chin ogłosił, że zapewni „płynność w celu  podtrzymania stabilności rynku akcji” poprzez państwowe spółki, które pożyczą pieniądze brokerom na sfinansowanie zakupów akcji z dźwignią. Nie poinformowano jednak o konkretnej kwocie przeznaczonej na ten cel.

Kapitalizacja chińskich spółek spadła w trakcie obecnej przeceny o ok. 3 bln USD.

W środę taniało ponad 1400 spółek, a rosły kursy tylko 83. Shanghai Composite Index (wykres niżej) otworzył się 7 proc. poniżej  wtorkowego zamknięcia. Potem odrobił część strat, ale nadal spada o ok. 4 proc. i jest najniżej od 4 miesięcy. Panika rozlała się także na Hongkong, gdzie rynek akcji spada w środę o ponad 4 proc.

Reuters zauważa, że działania władz, które miały zahamować spadki cen na rynkach akcji, nic nie dają. W środę ponad 500 notowanych w Chinach spółek ogłosiło wstrzymanie handlu ich akcjami, co oznacza, że wstrzymało go już ok. 1300 z 2800 notowanych spółek. Niektórzy analitycy uważają, że środowa przecena blue chipów spowodowana jest właśnie wstrzymaniem handlu akcjami mniejszych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Chiny: rząd kazał kupować akcje, bank centralny da pieniądze