Chiny: rząd kazał kupować akcje, bank centralny da pieniądze

Środa jest kolejnym dniem dramatu chińskiej giełdy. Rząd Chin chce za wszelką cenę powstrzymać giełdowy krach. Nakazał państwowym spółkom kupować akcje. Pieniądze ma zapewnić bank centralny.

W środę rząd Chin nakazał państwowym spółkom kupować akcje, podwyższył ich dopuszczalną ilość w portfelach spółek ubezpieczeniowych i zobowiązał się dostarczyć pieniądze na zakup akcji. To reakcja na przecenę, która sprowadziła główny indeks giełdy w Szanghaju o 30 proc. poniżej szczytu osiągniętego w połowie czerwca.

Instytucja nadzorująca państwowe spółki ogłosiła w środę, że nie powinny one sprzedawać akcji, ale kupować. Regulator rynku kapitałowego poinformował z kolei, że spółki ubezpieczeniowe mogą od teraz posiadać w portfelu aktywów 40 proc. akcji, a nie 30 proc., jak dotychczas. Pozwolił także ubezpieczycielom na posiadanie 10 proc. akcji pojedynczego blue chipa. Dotychczas było to 5 proc. Regulator wezwał także akcjonariuszy i członków władz chińskich spółek, aby kupowali ich akcje kiedy mocno tanieją na rynku.

Bank centralny Chin ogłosił, że zapewni „płynność w celu  podtrzymania stabilności rynku akcji” poprzez państwowe spółki, które pożyczą pieniądze brokerom na sfinansowanie zakupów akcji z dźwignią. Nie poinformowano jednak o konkretnej kwocie przeznaczonej na ten cel.

Kapitalizacja chińskich spółek spadła w trakcie obecnej przeceny o ok. 3 bln USD.

W środę taniało ponad 1400 spółek, a rosły kursy tylko 83. Shanghai Composite Index (wykres niżej) otworzył się 7 proc. poniżej  wtorkowego zamknięcia. Potem odrobił część strat, ale nadal spada o ok. 4 proc. i jest najniżej od 4 miesięcy. Panika rozlała się także na Hongkong, gdzie rynek akcji spada w środę o ponad 4 proc.

Reuters zauważa, że działania władz, które miały zahamować spadki cen na rynkach akcji, nic nie dają. W środę ponad 500 notowanych w Chinach spółek ogłosiło wstrzymanie handlu ich akcjami, co oznacza, że wstrzymało go już ok. 1300 z 2800 notowanych spółek. Niektórzy analitycy uważają, że środowa przecena blue chipów spowodowana jest właśnie wstrzymaniem handlu akcjami mniejszych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Chiny: rząd kazał kupować akcje, bank centralny da pieniądze