Chiny: serwis informacji biznesowych zamknięty za szantaż

opublikowano: 30-04-2015, 13:45

Władze nakazały zamknięcie 21cbh.com, jednego z największych w Chinach serwisów informacji biznesowych. To reakcja na oskarżenie jego menedżerów o szantażowanie firm.

Nakaz zamknięcia serwisu internetowego gazety 21st Century Business Herald to konsekwencja sprawy, o której stało się głośno we wrześniu. Zatrzymano wówczas wydawcę i menedżera 21cbh.com, którym zarzucono, że przez kilka lat wymusili ok. 300 mln juanów (50 mln USD) od firm. Grozili im, że jeśli nie wykupią reklam, wówczas  21st Century Business Herald zacznie źle o nich pisać.

Bloomberg

W czwartek regulator chińskiego rynku prasowego ogłosił, że serwis  21cbh.com zostaje zawieszony, a należący do gazety magazyn Money Weekly utraci licencję na publikację. Gazeta 21st Century Business Herald ma przeprowadzić zmiany w strukturze zarządzania. Agencja Xinhua poinformowała, że prokuratura zdecydowała o aresztowaniu 21 ludzi.

21st Century Business Herald jest własnością Nanfang Media Group, jednej z największych spółek medialnych w Chinach.

Associated Press zwraca uwagę, że wszystkie gazety, stacje telewizyjne, radiowe oraz inne media są w Chinach własnością państwa lub partii komunistycznej. Większość jest powiązana wzajemnie finansowo, a ukazujące się w nich informacje są podporządkowane cenzorskim wskazówkom partii. Associated Press wskazuje, że chińscy dziennikarze rutynowo przyjmują pieniądze od firm aby informowali o nich, często przyjmują pieniądze za ukrywanie negatywnych informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane