Chiny sprzedadzą w przyszłym tygodniu obligacje za 750 mld CNY

Bloomberg, MD
opublikowano: 09-12-2022, 12:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chiny mogą znacząco zwiększyć stymulację wzrostu gospodarczego dzięki pieniądzom pozyskanym ze sprzedaży w przyszłym tygodniu specjalnych obligacji za 750 mld juanów (108 mld USD), informuje Bloomberg.

Agencja podkreśla, że nie będą to normalne obligacje skarbowe Chin. Będą sprzedawane od 12 grudnia i emitowane przez wskazane krajowe banki na rynku międzybankowym. Z komunikatu wynika, że bank centralny Chin zapewni wsparcie płynnościowe dla banków nabywających obligacje.

Z informacji przekazanych przez chińskie Ministerstwo Finansów nie wynika jasno, czy będzie to nowy dług, czy tylko papiery refinansujące zapadający stary. Bloomberg przypomina, że termin wykupu poprzednich specjalnych obligacji wartości 750 mld juanów to 11 grudnia. To cześć papierów sprzedanych w 2007 roku, które służyły kapitalizacji państwowego funduszu China Investment Corp.

- Jeśli to oznacza dodatkowe finansowanie, to sugeruje bardzo aktywną politykę gospodarczą w 2023 roku, co potwierdzałoby stanowisko sygnalizowane podczas konferencji Politbiura – powiedziała Bety Liu, szefowa strategii makro w banku Standard Chartered. – Tylko że wielkość emisji i termin powoduje dużą niejasność. Panowało przekonanie, że zapadające specjalne obligacje będą rolowane – dodała.

Adam Wolfe z Absolute Strategy Research zwraca uwagę, że odchodzenie w Chinach od polityki „zero COVID” będzie powodować dużą zmienność w kolejnych kilku kwartałach i dodatkowe wsparcie finansowe może być władzom Chin potrzebne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane