Chiny: surowy wyrok dla antykorupcyjnego aktywisty

PAP
opublikowano: 26-12-2017, 08:45

Chiński sąd skazał w we wtorek znanego działacza społecznego Wu Gana na 8 lat więzienia za działalność wywrotową i nawoływanie od obalenia władz. Wu, znany w mediach społecznościowych jako "Superwulgarny Rzeźnik" był aresztowany w maju 2015 r.

Proces Wu wpisuje się politykę zwalczania niezależnych ruchów społecznych jednoczących aktywistów, jaką władze w Pekinie prowadzą do ponad dwóch lat.

Adwokat skazanego działacza, Yan Xin, oznajmił w rozmowie z korespondentem agencji Reutera, że obrona zamierza wnieść apelację od wydanego we wtorek wyroku.

W sentencji podkreślono, że Wu Gan "prowadził cały szereg akcji mających na celu obalenie władzy państwowej i zburzenie systemu socjalistycznego, co poważnie zagrażało bezpieczeństwu państwa i zakłócało spokój społeczny".

Skazanemu zarzucono prowokowanie napięć, sianie kłamliwych pogłosek i szerzenie pomówień wobec przedstawicieli władz.

Reuters przypomina w tym kontekście, że Wu Gan używał swego blogu m.in. do podważenia oficjalnej wersji wydarzeń, gdy policjant śmiertelnie postrzelił zbierającego podpisy pod petycją mężczyznę na północy Chin w maju 2015 r.

Wyrok ogłoszony we wtorek jest najsurowszym w serii prześladowań aktywistów w Chinach, jakie rozpoczęły się w lipcu 2015 r. i są okreslane przez nich mianem "709 Crackdown" (represjonowanie).

Wyrok został wydany we wtorek z rozmysłem - zauważa Reuters. Większość obserwatorów i dyplomatów mniej bacznie obserwuje wydarzenia w Chinach w związku z Bożym Narodzeniem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane