Chiny sygnalizują, że chcą zawarcia częściowej umowy handlowej

opublikowano: 21-11-2019, 11:14

Chińskie Ministerstwo Handlu zapewniło, że strona chińska będzie dążyć do zawarcia częściowej umowy handlowej z USA, informuje Reuters.

Rzecznik resortu Gao Feng powiedział podczas czwartkowego briefingu, że Chiny chcą pracować z USA nad rozwiązaniem problemów zgłaszanych przez obie strony na bazie równości i wzajemnego szacunku. Deklarują ze swojej strony, że będą starać się o osiągnięcie Pierwszej Fazy umowy.

- To jest zgodne z interesem zarówno Chin jak i Stanów Zjednoczonych, a także całego świata – powiedział Gao.

W ostatnich dniach pojawiły się obawy impasu w negocjacjach handlowych USA i Chin, którego skutkiem może być zawarcie częściowej umowy handlowej nie na początku grudnia, jak dotychczas sygnalizowano, ale nawet dopiero w przyszłym roku. Tymczasem w połowie grudnia mają w USA zacząć obowiązywać nowe cła na import z Chin wartości prawie 160 mld USD.

Główny negocjator strony chińskiej, wicepremier Liu He mówił w środę wieczorem, że jest „ostrożnym optymistą” co do osiągnięcia porozumienia handlowego. 

Wei Jianguo, były chiński minister handlu powiedział Reutersowi, że w związku z presją wywieraną przez wojnę handlową na gospodarki Chin i USA wierzy w zawarcie Pierwszej Fazy umowy handlowej. Powtórzył jednak argument strony chińskiej o konieczności wycofania przez USA wszystkich ceł wprowadzonych podczas trwającego ponad rok konfliktu. Amerykanie nie są jednak do tego skłonni, wskazując iż kluczowe dla nich sprawy ochrony własności intelektualnej i transferu technologii nie zostały nadal rozwiązane.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy