Chiny szukają pieniędzy na Nowy Jedwabny Szlak

opublikowano: 12-05-2017, 09:50
aktualizacja: 12-05-2017, 09:51

Chiny szukają pilnego wsparcia międzynarodowych pożyczkodawców dla zamknięcia luki w finansowaniu projektów realizowanych w ramach „Inicjatywy Pasa i Szlaku”, wynika z wypowiedzi Yi Gang, wiceszefa banku centralnego.

Projekty infrastrukturalne i inne kluczowe w krajach „Pasa i Szlaku” powodują duży popyt na finansowanie i pilnie potrzebne jest wsparcie globalnego rynku, powiedział Yi w wywiadzie dla chińskiego dziennika People's Daily.

YI Gang, wicegubernator Ludowego Banku Chin
YI Gang, wicegubernator Ludowego Banku Chin
Bloomberg

Choć celem „Inicjatywy Pasa i Szlaku” jest przyspieszenie rozwoju w Azji, Europie i Afryce, Azjatycki Bank Rozwoju wskazał, że tylko w Azji luka w finansowaniu w projekty infrastrukturalne sięga 26 bln USD do 2030 roku.

W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Forum Współpracy Międzynarodowej Pasa i Szlaku podczas którego liderzy 29 krajów zapoznają się w Pekinie z planami Chin dotyczącymi Nowego Jedwabnego Szlaku.

Analitycy uważają, że trudno będzie przekonać globalnych liderów do zaangażowania w Inicjatywę Pasa i Szlaku”, bo komercyjny charakter wielu projektów budzi nadal wątpliwości.

- Nie jestem optymistą jeśli chodzi o aktywny udział innych stron – powiedział  Hong Hao, główny strateg Bocom International. – Ponieważ uważają, że inicjatywa ma głównie na celu budowę pozycji Chin, a nie rentownością projektów, niewielu będzie zainteresowanych – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cbnc.com

Polecane