Chiny ustaliły poziom eksportu pierwiastków ziem rzadkich na 2012 r.

WST, Reuters
opublikowano: 27-12-2011, 10:38

Chiny ustaliły wielkości pierwszej transzy eksportowej pierwiastków ziem rzadkich na 2012 r. Oszacowano ją na 10,564 tys. ton – poinformowało Ministerstwo Handlu. Obejmuje ona wyłącznie dostawy z przedsiębiorstw, które już przeszły rygorystyczne kontrole środowiskowe.

Ministerstwo zarezerwowało dodatkowe kwoty kontyngentowe dla innych firm, m.in. dla największego chińskiego producenta branżowego Baotou Rare Earth, ale zostaną one wprowadzone w życie, dopiero w chwili gdy uzyskane zostaną przez nie pozytywne opinie środowiskowe.

Władze zadeklarowały przy tym jednak, że całkowite kwoty eksportowe pozostaną na takim samym poziomie co w roku 2011. W kończącym się właśnie roku ustalone zostały na 30,18 tys. ton, ale w ciągu jedenastu miesięcy wyeksportowano zaledwie 14,75 tys. ton.

Chiny mają około 95-proc. udział w globalnej produkcji 17 głównych pierwiastków ziem rzadkich. Znajdują one zastosowanie m.in. w elektronice, przemyśle obronnym, motoryzacyjnym i w segmencie odnawialnych źródeł energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Reuters

Polecane