Chiny „w bliskim kontakcie” z USA w sprawie umowy handlowej

opublikowano: 05-12-2019, 11:40

Gao Feng, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu powiedział, że strona chińska pozostaje „w bliskim kontakcie” z amerykańską w sprawie umowy handlowej. Powtórzył, że amerykańskie cła powinny być proporcjonalnie zredukowane w ramach częściowej umowy handlowej.

Gao odmówił na czwartkowej konferencji podania więcej szczegółów dotyczących toczących się rozmów.

W środę prezydent Donald Trump powiedział, że dyskusja z Chinami toczy się „bardzo dobrze” i nastąpił duży postęp w negocjacjach. Dzień wcześniej sygnalizował jednak, że nie ma wyznaczonego terminu końcowego rozmów sugerując, że sprawa zawarcia umowy handlowej może zostać odłożona nawet do czasu po wyborach prezydenckich w USA w listopadzie 2020 roku.

W trakcie trwającej 20 miesięcy wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata doszło do wzajemnego obłożenia cłami importu wartości 500 mld USD, największej od lat 30. XX wieku. 

W środę Bloomberg spowodował poprawę nastrojów na światowych rynkach informując, że według jego informatorów negocjatorzy osiągnęli zbliżenie stanowisk co do wielkości ceł, które mają być wycofane wraz z zawarciem częściowej umowy handlowej. Amerykańscy negocjatorzy oczekują jej podpisania jeszcze przed połową grudnia, kiedy mają zacząć obowiązywać w USA nowe cła na import z Chin.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy